22 жовтня в Національному художньому музеї України відбулася церемонія нагородження переможців ІІІ Мистецтвознавчого конкурсу, який поводить Stedley Art Foundation (засновниця Стелла Беньямінова) за підтримки Посольства Республіки Італії в Україні, Італійського інституту культури в Києві, видавництва «Родовід», колекціонера та мецената Бориса Гриньова.
Тема цьогорічного конкурсу була - «Мистецтво після соціально-політичних потрясінь».
І місце посіла робота Ірини Костишиної (49 балів). Нагорода: музейна поїздка до Риму.
ІІ місце посіла робота Віталія Янкового (46 балів). Нагорода: 5000 грн.
ІІІ місце розділили дві роботи – Севіндж Ідрісової та Катерини Носко (по 44 бали). Нагорода: бібліотека мистецьких книжок від видавництва «Родовід».
* Посилання на тексти додаються відповідно до їх опублікування онлайн-виданнями – партнерами Конкурсу.
Мистецтвознавчий Конкурс – це шанс заявити про себе для молодих, талановитих інтелектуалів із навичками самостійного думання й аналізу. Для тих, хто прагне найбільшої точності в перекладі візуального у вербальне. Для сміливих інтерпретаторів і яскравих перфекціоністів. Це спроба ввести в орбіту сучасної арт-критики нові імена, налагодити комунікацію між молодими критиками і авторитетними виданнями чи інтернет-ресурсами.
На конкурс надіслали 34 роботи, з яких експерти відібрали 10 найцікавіших. Для авторів цих робіт організатори зробили 20-21 вересня майстер-класи, в рамках яких мистецтвознавці, філософи, критики Діана Клочко, Віра Балдинюк, Ірина Бондаревська, Ганна Васик розбирали тексти фіналістів, а також проговорювали теоретичні проблеми сучасної арт-критики. Після цього 10 фіналістів – Ірина Костишина, Неля Головіна, Віталій Янковий, Ліна Романуха, Валерія Лазаренко, Анастасія Осипенко, Марія Вторушина, Марія Ясинська, Севіндж Ідрісова, Катерина Носко – допрацювали свої тексти, і віддали на суд журі. Цього року до журі входили: мистецтвознавець, арт-критик Ольга Балашова, мистецтвознавець, завідуюча відділом мистецтва ХХ – початку ХХІ століття НХМУ Оксана Баршинова, колекціонер і меценат Борис Гриньов, директор Фундації "Центр сучасного мистецтва", головний редактор онлайн-журналу KORYDOR Катерина Ботанова, мистецтвознавець, арт-критик Катерина Стукалова, журналіст, координатор Мистецтвознавчого конкурсу Валентина Клименко.
Партнери конкурсу: Національний художній музей України, журнал «ART Ukraine», онлайн журнал Korydor.
Ольга Балашова
Мушу сказати, що цього року виносити своє судження про тексти було дуже складно, і не лише тому, що абсолютна більшість із них була написана на високому фаховому рівні, але і через тему. Ми всі ще не маємо дистанції з подіями, що справедливо потрапили у фокус уваги авторів, навіть це слово "після" у назві теми конкурсу виглядає передчасним. Ми все ще знаходимося в епіцентрі Історії, а тому спроби конкурсантів зупинитися, подумати та, найдивовижніше, запропонувати вектор подальшого руху - дуже надихають і надають сил. Я сподіваюсь, що деякі тексти буде незабаром надруковано у профільних виданнях, читачі яких зможуть відчути на собі їх терапевтичну дію.
Катерина Стукалова
Конкурсні роботи цього року справили на мене дивне враження: з одного боку, суто формальний рівень підвищився, тексти стали більш старанно побудованими, "рівними"; з іншого боку, багато робіт схожі одна на одну, мов рідні сестри - і за стилем, і за матеріалом, який вони беруть до опрацювання, і за дивною пафосною інтонацією, і за поверховістю аналізу, і за банальністю висновків. Тому я поставила відносно високі оцінки двом текстам, у яких побачила хоча б спробу вийти за межі звичного кола імен, фактів та гасел, знайти свою інтонацію та своє відношення до того, що відбувається.
Борис Гриньов
В этом году самый серьезный конкурс, за все три года существования этой инициативы. Действительно, очень сильные тексты с хорошим пониманием предмета и знанием материала. Делать выбор в этом году было невероятно сложно. Украина сейчас переживает сложное время, поэтому я сделал акцент на текстах, которые касаются анализа именно украинской ситуации, хотя конкурсанты показали свою эрудицию и широкие знания исторических реалий и художественной реакции на них, что также чрезвычайно приятно. В этом году ни у кого нет проблем с аргументацией и доказательной базой своих предположений, но по-прежнему есть проблемы с анализом и выводами. Мне кажется, многие молодые авторы боятся высказывать личное мнение, это такой синдром отличника, который боится ошибиться и потому ссылается на авторитеты вместо того, чтобы сделать собственное суждение.